Aktualności

Letni Bieg Piastów

Letni Bieg Piastów 2016

Nowy termin, wydłużony najdłuższy dystans i wytyczenie go na jednej pętli, te same trasy półmaratonu i dziesiątki, Wielki Jakuszycki Szlem - tak będzie wyglądał Letni Bieg Piastów w 2016 roku.

natalia

Najważniejsza informacja: Letni Bieg Piastów odbędzie się 6 i 7 sierpnia 2016 roku (w sobotę i niedzielę). Zmiana to efekt dopasowania się do terminów innych dużych biegów w okolicy, uzależnionych od decyzji Karkonoskiego Parku Narodowego, z czym nie mamy problemu, bo jesteśmy poza jego obszarem. Nowy termin ma także zwiększyć szanse na lepszą regenerację zawodników, którzy po udziale w LBP zechcą jeszcze pobiec we Wrocław Maratonie i zdobyć Koronę Maratonów Dolnego Śląska. Dostaną ją sportowcy, którzy ukończą Bieg Piastów na biegówkach na najdłuższym dystansie 54 km i Wrocław Maraton (42 km 195 m).

 Pierwsze reakcje i komentarze biegaczy na nowy termin były pozytywne bądź neutralne, więc mamy nadzieję, że się przyjmie.

Dotychczas najdłuższy dystans wynosił 43.5 km, czyli nieznacznie przekraczał maraton. Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu trasy do 50 km. Niech to będzie coś wyjątkowego i nawiązującego do narciarskiego Biegu Piastów, który przez wiele lat liczył sobie właśnie 50 km.

Rozegrany zostanie na jednej pętli. Wiemy doskonale, bo sami startujemy w zawodach, że większość biegaczy nie przepada za - jak mawiają - kręceniem się w kółko, czyli powtarzaniem pętli. W biegach górskich ma to znaczenie turystyczne - na jednej, długiej trasie można znacznie więcej zobaczyć.

Tak właśnie będzie na Letnim Biegu Piastów w 2016 roku. Dokładny przebieg trasy podamy po akceptacji naszej propozycji przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jej zgoda wydaje się formalnością, ale jeśli byłyby jakieś problemy, to bieg odbędzie się na innej trasie, także składającej się z jednej pętli.

Jakuszycki Półmaraton z dokładką, czyli bieg na 23.5 km, jak również Jakuszycka Dziesiątka, będą rozgrywać się na tych samych trasach, co przed rokiem, a w przypadku Dziesiątki, także przed dwoma laty.

Przypadły one zawodnikom do gustu, bo pozwalają na bieg każdemu, bez konieczności przechodzenia na dłuższych odcinkach do marszu. W ogóle Letni Bieg Piastów można ocenić jako łatwy bieg górski. Nie ma tu wspinania się, ostrych podejść i innych tego rodzaju wymogów. To rzeczywiście bieg, a nie zawody będące biegiem tylko z nazwy, a w rzeczywistości marszobiegiem albo czymś w rodzaju rajdu przygodowego.

Trasa jest pofalowana, pełna podbiegów i zbiegów, ale o łagodnych profilach. Nawierzchnia przeważnie naturalna. Każdy da sobie tutaj radę.

Tak, jak w roku 2015, w programie Letniego Biegu Piastów będą konkurencje biegowe dla dzieci oraz marsze nordic walking. Nie zabraknie też innych atrakcji. Wszystko ma służyć osiągnięciu celu, który sobie wyznaczyliśmy: przygotowania zawodów dla wszystkich!

zaglosuj

Żeby zachęcić nowicjuszy, pochwalimy się, że mamy w tym pewną wprawę. Za pierwszy Letni Bieg Piastów otrzymaliśmy - głosami zawodników - Brązową Kozicę w plebiscycie portalu biegigorskie.pl. Druga edycja LBP znalazła się w finale plebiscytu na Biegowe Wydarzenie Roku, organizowanego przez Festiwal Biegowy w Krynicy. Naszą kandydaturę poparło 311 osób, co dało nam 14 miejsce na prawie 3 tysiące biegów w Polsce.

Bardzo, może najbardziej, cieszy nas coroczny wzrost frekwencji. W 2015, w porównaniu do 2014, wyniósł aż 65 procent. Udział w trzech głównych biegach wzięło prawie tysiąc osób, a jeśli doliczymy dzieci i piechurów w kijami oraz uczestników innych konkurencji towarzyszących, np. biathlonu letniego, okaże się, że przez Polanę Jakuszycką przewinęło się około dwóch tysięcy ludzi.

Postaramy się - jak w 2015 - o bardzo atrakcyjny pakiet startowy. Przede wszystkim stworzymy - jak zawsze w naszym ośrodku w Jakuszycach - znakomitą atmosferę sportowego spotkania, podczas którego każdy czuje się dobrze.

Przyjmowanie zgłoszeń uruchomimy w marcu, po narciarskim Biegu Piastów. Zapiszcie sobie datę (6-7 sierpnia), zarezerwujcie czas i... Pamiętajcie, że jeśli pobiegniecie także w zimowym Biegu Piastów, a we wrześniu w Rowerowym BP (zawsze na głównym dystansie), wygracie Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Pomożemy Wam przygotować się do tego wyzwania - jeśli chodzi o LBP - podczas wycieczek biegowych, które wzorem roku 2015 będziemy organizować od wiosny. Wycieczki będą oczywiście bezpłatne, bez wcześniejszych zapisów i innych formalności. Poznacie na nich dokładnie trasę nie tylko biegu na 50 km, ale i pozostałych. Zależy nam na udziale twardzieli, którzy zmierzą się z pięćdziesiątką, ale równie serdecznie zapraszamy tych, dla których wyzwaniem jest przebiegnięciu 10 kilometrów.

Do zobaczenia w Jakuszycach!

ogolnaogolnaogolnaogolnaogolnaogolnaogolnaogolna

Współpraca Europejska

uenapis cs pl poziomo

logo cz 300

euroreg logo

Organizacja Letniej Imprezy Sportowej

Regulamin

Telefony alarmowe

Przypominamy, że na Polanie Jakuszyckiej dyżur ratowników odbywa się w dni powszednie od 9-16  a w weekendy od 9- 17.

Numer telefonu do ratownika (TYLKO WS. RATUNKOWYCH!!!): 661 959 221

POZOSTAŁE:

Pogotowie ratunkowe: 999

Telefon ratunkowy: 112

GOPR Centrala: 985

GOPR Szklarska Poręba: 75 717 33 93

GOPR Jelenia Góra: 75 75247 34

Ratownik narciarski w Jakuszycach (TYLKO WS. RATUNKOWYCH!!!): 661 959 221

Kontakt

Stowarzyszenie "Bieg Piastów"
ul. Jakuszyce 8

58-580 Szklarska Poręba
Tel.: 75 717 33 38
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook-logo

NIP 611-01-55-623
REGON 230256862, KRS 0000102760