Mariusz Dzuadkowiec Michon88

- Dla Staszka! - było dziś słychać wśród 220 uczestników biegu na 15 km klasykiem - pierwszego Memoriału Stanisława Michonia. W gronie startujących było wielu bardzo dobrych znajomych trzykrotnego zwycięzcy Biegu Piastów na głównym dystansie.

mar sta

Zmarły we wrześniu 2016 Stanisław Michoń wygrał pierwszy Bieg Piastów w 1976, a potem jeszcze w 1978 i 1985 roku. Należał do kadry narodowej, gdy trenował w niej m. in. późniejszy mistrz świata Józef Łuszczek. Potem przetarł szlaki polskich narciarzy w wielkich biegach masowych w innych krajach. Jako trener odkrył wiele talentów, w tym Dorotę Dziadkowiec, która we współpracy ze Stanisławem wygrała klasyfikację Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

Dorota Staszek
Stanisław i Dorota zostali parą także w życiu prywatnym, a rodzinną tradycję narciarską kontynuuje ich syn Mariusz.
Wdowa i syn, jak również małżonka Mariusza Kinga, startowali w dzisiejszym biegu. Dorota Dziadkowiec-Michoń, choć już dawno zakończyła karierę zawodniczą, zajęła siódme miejsce. - Zaczynam trenować! - żartowała na mecie.

enga ok 3

Ponieważ Stanisław Michoń specjalizował się w szkoleniu młodzieży, do regulaminu Memoriału wprowadzono klasyfikację dla dziewcząt i chłopców w wieku do 18 lat. Zwyciężyli w niej Daria Deja i Krzysztof Góral.


Dodatkowo rodzina Stanisława ufundowała nagrodę dla zawodnika, który zajmie 62 miejsce (62 lata przeżył Staszek). Weekend w hotelu wysokiej klasy w Karpaczu spędzi Mariusz Młotkowski z Piły.

29

Uczestnikom dzisiejszego biegu sprzyjała aura - temperatura wynosiła nieco poniżej zera, pod koniec rywalizacji zaczął padać śnieg. W konkurencji mężczyzn nie miał sobie równych renomowany czeski weteran Dan Slechta, który o ponad dwie minuty wyprzedził Tomasza Kałużnego z Jeleniej Góry i Piotra Habrata z Krosna.

7

Wśród pań doszło do pasjonującego pojedynku jedynej w historii zwyciężczyni zimowego i Letniego Biegu Piastów Natalii Grzebisz z Siedlec z Anną Gałek z Lubawki. Opowiada druga z nich: - Na pierwszych trzech kilometrach, gdzie było pchanie do krzyżowki, Natalia uciekła mi na 15-20 sekund. Na Samolocie na podbiegu ją doszłam i wyprzedziłam. Na górze Samolotu, na prostej, ona pchaniem wyprzedziła mnie i lekko odeszła (co widać na pomiarze w połowie dystansu - miała 8 sekund przewagi). Trzymałam różnicę kilku-kilkunastu sekund straty do trasy Jeleniogórskiej na dziesiątym kilometrze, gdzie na podbiegach znów się do niej zbliżyłam i na Górnym Dukcie pojawiłyśmy się obok siebie, równo pchając cały ten odcinek.

8

Końcówka należała do Anny Gałek i to ona odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo w Jakuszycach, po wczorajszej Rodzinnej Dziesiątce i biegu na 15 km - finale cyklu Enervit Classic 5-10-15. Ania reprezentuje barwy Yoko Enervit Team, a jej trenerem jest Tomasz Kałużny.

IMG 4868
Memoriał Stanisława Michonia przebiegał w znakomitej, przyjacielskiej atmosferze. Wśród uczestników byli jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów Walter Judka, wybitny reportażysta Jacek Hugo-Bader, jak również niepełnosprawny Dominik Sewina, który ukończył bieg na wymagającej trasie ponad pół godziny później niż inni. Na mecie czekał na niego - jak na wszystkich - medal, ciepła herbata i gorąca zupa.

Wyniki 15 km Memoriał Stanisława Michonia

Ponad 230 zdjęć z Memoriału


W poniedziałek o godz. 18 kolejna konkurencja 41. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego - Nocna Dziesiątka. Zawodnikom przypominamy, by wzięli na trasę latarki-czołówki.


W piątek biegi na 30 km techniką dowolną i na 9 km klasykiem. W sobotę bieg na 50 km klasykiem, w niedzielę na 25 i 16 km klasykiem.

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski