e154d

Relacja Waldemara Spychalskiego z wyjazdu na Engadin Skimarathon. Zapraszamy do lektury!

W niedzielę, 12 marca jako delegat Biegu Piastów miałem ponownie przyjemność wzięcia udziału w maratonie narciarskim Worldloppet - Engadin w Szwajcariina 42 km. 

Engadin jak zwykle przywitał uczestników piękną słoneczną pogodą. Śniegu jak widać też było dość.

Trasa maratonu przebiega przez centrum Sankt Moritz - tuż obok słynnego hotelu Kempiński oraz kasyna. Nie wstępowałem z obawy, że może musiałbym zastawić narty....

Rano było tak zimno (-8 C), że narty testowałem w puchowej kurtce. Jednak zaraz potem miało się ocieplić do + 3 C. Wybrałem więc narty posmarowane czerwonym LF-em z domieszką żółtego HF Toko bez żadnego "proszku", licząc na to, że zarówno wilgotność śniegu, jak i powietrza będzie minimalna, a naturę trzeba chronić przed trującym fluorem.

waaldde

Ruszyliśmy! Dario Cologna jako pierwszy a za nim prawie 13.200 pozostałych zawodników. Na mecie Dario również był pierwszy z czasem 1 godz. 27 min.,  wśród pań wygrała Norweżka Eide Mari w czasie 1 godz. 34 min.

Moje narty jechały nieźle do samego końca, swój rezultat z poprzedniego roku, pomimo bardzo podobnych warunków, poprawiłem znacznie: z 2:54 na 2:15!
Jest to w ogóle mój najlepszy czas na dystansie 42 km (GPS w Garminie zmierzył 43 km). No, ale na wysokości ponad 1700 m npm powietrze jest rzadsze i stawia mniejszy opór... A tak na serio, co roku, latem i jesienią pracuję nad techniką i wszystkim to zalecam, nawet tym, którzy już od dawna sami uznają się za mistrzów...

Na zdjęciu poniżej z Arkiem Szczotką, najszybszym z Polaków, który wziął udział w Engadinie po raz 13. (startuje nieprzerwanie od 2005 r.) - i zajmuje pierwsze miejsce wśród biegaczy z Polski.

meta

 

wynik

SPONSOR GENERALNY I GŁÓWNY

bank polski kghm sponsor

 

 SPONSORZY

enervit brubeck

 SPONSORZY WSPIERAJĄCY

skike norweskadolina

skike holmenkol

 

 

PARTNERZY

umwd projekt ue strazgraniczna strazpozarna lasypanstwowe policja szklarskaporeba jeleniagora  terma julia datasport nordic walking   higeen cube skiteam szkolapng   

 

PATRONAT MEDIALNY

prjedynka  tvppolonia skipolstrimeo strimeo

POLECAMY

 tn biegowki  na biegowkach  druzyna szpiku rolski