IMG 8877

To były wyścigi! Po izerskim asfalcie, szutrze, błocie ścigało się dziś w Rowerowym Biegu Piastów prawie tysiąc osób z całej Polski i Czech. Trasa była łatwa i szybka dla zaawansowanych, ale bardzo wymagająca dla mniej doświadczonych i wprawnych. Wszyscy dzielnie dotarli do mety, nie zmogły nikogo nawet defekty sprzętu.

Start i meta były na Polanie Jakuszyckiej, a trasa objęła dużą część polskich Gór Izerskich, w tym przepiękną Halę Izerską, Polanę Izerską, Rozdroże pod Kopą, Górny Dukt i Wysoki Kamień z bardzo wymagającymi zjazdami po kamieniach, jak również pierwszy raz wykorzystane poza zimą grząskie, błotne trasy o nazwach Woda Mineralna i Bez Łaski.


Na najdłuższym dystansie 58 kilometrów klasę pokazał Rafał Alchimowicz (na górnym zdjęciu), który w okolicach Świeradowa-Zdroju uciekł rywalom i ze sporą przewagą dotarł do mety. Trasę ocenił jako szybką, a jako najtrudniejsze odcinki uznał Wysoki Kamień oraz pełną błota ostatnią dziesiątkę – tam właśnie była Woda Mineralna i Bez Łaski.

IMG 8901


Pasjonująca i zacięta była za to rywalizacja wśród pań. Agnieszka Kuć (powyżej na zdjęciu) wyszła na prowadzenie dopiero na ostatnich kilometrach. Kosztowało ją to bardzo dużo sił - na mecie była tyleż szczęśliwa, co zmęczona.


Mariusz Choroszewski w świetnej formie dojechał jako pierwszy do mety dystansu średniego (41 km), podobnie jak roześmiana, wręcz szalejąca ze szczęścia Jadwiga Wyrwińska, która wygrała ze sporą przewagą. W wyścigu krótkim (19 km) najlepsi okazali się Michał Decewicz i Joanna Okołowicz, która o zwycięstwo stoczyła niesamowitą walkę z Anną Jałoszyńską.


Wśród uczestników wyścigu na 58 km było trzydziestu dwóch pretendentów i jedna pretendentka do Wielkiego Jakuszyckiego Szlema – trofeum dla tych, którzy w ciągu tego samego roku ukończą zimowy, Letni i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach. Wszyscy dali radę, choć łatwo nie było, bo zwłaszcza na zjazdach dostali mocno w kość. Nawet Waldemar Witulski – wspaniały biegacz na nartach i bez, przyznał, że nie jest w stanie zjeżdżać tak szybko i agresywnie, jak ci, dla których pierwszą dyscypliną jest kolarstwo górskie.


Dopełnieniem RBP było losowanie nagród wśród wszystkich zawodników, kilometrowy wyścig dziecięcy z udziałem 91 chłopców i dziewcząt oraz zbiórka pieniędzy (m. in. ze sprzedaży słodkich wypieków) dla chorego na nowotwór 10-letniego Bartka Kojro. Jego tata był na Polanie Jakuszyckiej i wzruszająco podziękował wszystkim za pomoc.


W 2016 w RBP uczestniczyło 557 osób, podczas gdy tym razem 822 – listy startowe były pełne na ponad dwa tygodnie przed zawodami. Dopisała pogoda – było około 10 stopni ciepła, świeciło słońce, momentami wiało. Przede wszystkim jednak atmosfera była taka, jak zawsze podczas Biegu Piastów – przyjacielska i fair play!

Wyniki RBP 2017 kliknij